Anasayfa İNDİR DERS NOTLARI Türk edebiyatı ders notları 10.sınıf türk edebiyatı ders notları 15.yy -19.yy Divan şiiri Divan şiirinin özellikleri madde madde, divan şiirinin özellikleri maddeler halinde

YGS - LYSİNDİR
İndirme Anasayfası Dosyalarda Ara Dosya Gönder
İndirme detayları
Divan şiirinin özellikleri madde madde, divan şiirinin özellikleri maddeler halinde

Divan şiirinin özellikleri madde madde, divan şiirinin özellikleri maddeler halinde

Bir ödeviniz için lazım olur veya merak edip arasanız diye
divan şiirinin özelliklerini maddeler halinde paylaşalım dedik.Eğer hocanız ödev olarak verdiyse ilk önce bir kere okuyun.Sonra hocanıza soru sorar, rezil olursunuz :).Buyrun madde madde divan şiirinin özellikleri:

1.Nazım birimi beyittir. Beyit, kendi içinde anlam bütünlüğü taşır. Beyitlerle kurulan nazım biçimlerinde beyitleri birbirine bağlayan ölçü ve uyak birliğidir.


2.Ölçü, İranlıların Araplardan alarak yeniden düzenledikleri aruz ölçüsüdür.


3.Divan edebiyatında genellikle tam ve zengin uyak kullanılmıştır.


4.Divan edebiyatında Arap ve Fars edebiyatlarından alınan nazım biçimleri kullanılır: gazel, kaside, mesnevi, musammat, rubai....


5.Divan Edebiyatının kaynakları din, tasavvuf, Kuran, hadis,peygamber hikayeleri, evliya menkıbeleri , İran ve İslam mitolojisi, XIII. yüzyılından sonra yerli yaşam, günlük olaylar... olmuştur. Bu nedenler ile şiirlerde aşk, şarap , din ve ahlak ile ilgili soyut kavramlar işlenmiştir. Şiirlerin kişi ve toplum yaşayışı ile ilgili gerçeklere , doğaya ilgileri azdır. Stilize edilmiş bir doğa anlayışı ile dağa öğeleri nakış, motif gibi kullanılmıştır.patlakhaber.com


Divan şiirinde aşk ön plandadır. Aşk anlayışı çağın mutlak hükümdarlık sistemine ve tasavvuf düşüncesine dayanır. Sevgili , mutlak iktidar sahibi ,zalim , vefasız; aşık ise bahtsızdır. Şairler için anlatılmak istenen platonik aşktır.


6.Divan şiirinden kaderci bir dünya görüşü egemendir. Şairler, dünyanın geçici olduğundan, feleğin cerrinden , zamanın kötülüğünden yakınırlar.


7.Divan şiirinin dili Arapça , Farsça sözcük ve tamlamalarla dolu Osmanlıca denilen yazı dilidir.


8.Söyleyiş özentilidir Ustalık, benzetmeler yapmak mecazlı, sanatlı değişler yaratmak, kalıplaşmış anlamlı sözcükleri yeniden kullanmaktır. Bu nedenle şair, özden çok söyleme biçime önem verir. Divan şiirinde nazirecilik yaygındır.


9.Şiirler, konularına göre değişik biçimle adlandırılır. Ölüm teması işleyen ‘ MERSİYE’, Peygamberlerin erdemlerini anlatan şiirlere ‘NAAT’, Tanrıya yakarışı işleyen şiirlere ‘MÜNACAAT’ , Tanrının birliğini anlatan şiirlere ‘TEVHİD’ , şairin kendini övdüğü şiirlere ‘FAHRİYE’ , şairin toplumsal çarpıklıkları dile getirdiği yergilere de ‘HİCİV’ denir.


10.Nazım biçimleri genelde Arap ve İran şiirlerinden alınmıştır. Divan Edebiyatı nazım biçimleri iki ana bölümde işlenir.
Veri

Boyut 26.5 KB
İndirilme 65
Dil
Lisans
Yazar
Website
Değer
Oluşturulma 20-02-2011
Oluşturan admin
Değiştirilme 21-02-2011
Düzenleyen admin

Download

Öğretmen - Öğrenci Girişi